Hafıza Peyzajları: Gelibolu Üzerinden Okumalar

LAGS R.G ve Arkeomedya işbirliği ile hazırlanan Koruma Serisinin sekizinci ve son bölümünde konuğumuz Doç.Dr. Ebru Erbaş Gürler. ‘Hafıza Peyzajları: Gelibolu Üzerinden Okumalar’ adlı semineri Arkeomedya youtube kanalından izleyebilirsiniz.

Bu seminerde, öncelikle bellek kavramı açıklandı. Hafızanın nasıl çalıştığı üzerine teorilere değinildi. ‘Kolektif bilinç nedir?’ ve ‘Kolektif hafıza nedir?’ gibi sorular cevaplandı. Kolektif hafızanın aktarımı konusu tartışıldı. Bireysel bellekten kültürel belleğe evrilen süreç ortaya kondu. Peyzaj ve bellek arasındaki ilişkinin altı çizildi. Bu bağlamda, bir kavram olarak peyzaj yeniden tanımlandı. Ayrıca ‘Peyzajın Hafızası’ ve ‘Hafıza Peyzajları‘ gibi kavramlar açıklandı.

Bunların yanı sıra geleneksel ve karşı anıtlaştırma yaklaşımları masaya yatırılıyor. Çanakkale şehitliği üzerinden hafızanın iletken ve etkileşimsel ara yüzleri tanımlanıyor. Anzaklar için de tarihsel değer bakımından oldukça önemli bir ritüel olan anma törenleri örneği verilerek ortak acıların paylaşıldığı Gelibolu’daki savaşın izlerini yansıtan hafıza peyzajının önemi ve özellikleri vurgulanıyor. Son olarak, ‘Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Odak Alanları Yarışması’nın detayları paylaşılıyor.

Soru cevap bölümünde, dark turizm konsepti ve şehitlikteki planlanlanmış alan üzerine yorumlar yapılıyor.

Doç. Dr. Ebru Erbaş Gürler ’e katkılarından ve Arkeomedya youtube kanalının Koruma Seminerlerine konuk olduğundan dolayı teşekkür ederiz.   

Yazan: Bedel Esma Emre

In the eighth and last episode of the Conservation series arranged by LAGS R.G and Arkeomedya collaboration, our guest is Assoc. Prof. Ebru Erbaş Gürler. You can watch the seminar titled ‘Memory Landscape: Studies on Gallipolli’ on the Arkeomedya youtube channel. 

In the seminar, firstly the concept of memory is explained. Theories on how memory works are mentioned. Questions such as ‘What is collective consciousness?’ and ‘ What is collective memory ?’ are answered. The issue of transferring the collective memory is discussed. The evolving process from individual memory to cultural memory is stated. The relation between landscape and memory is underlined.  In this context, landscape as a concept is re-defined. Also, the concepts such as ‘landscape memory’ and ‘memorial landscape’ are explained.

In addition to these, traditional and counter-monumentalization approaches are discussed. The conductive and interactional interfaces of memory are defined through the Çanakkale martyrdom. The importance and characteristics of the memory landscape reflecting the traces of the war in Gallipoli, where common pains are shared, are emphasized by giving the example of the memorial ceremonies of the Anzacs, which is a very important ritual in terms of historical value. And finally, the details of the ‘Gallipoli Peninsula Historical Natural Park Areas of Focus Ideas Project Competition’ are shared.

In the question answer section, the concept of dark tourism and planned space in the martyrdom are commented upon.

Thanks to Assoc.Prof. Ebru Erbaş Gürler for her contributions and being a guest to the Arkeomedya youtube channel within the scope of Conversation Seminars.

Çeviri: Umut Emre

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s