Ülke Peyzajı Koruma Boyutu ve Planlama/ Country Landscape Conservation and Planning

LAGS R.G ve Arkeomedya işbirliği ile hazırlanan Koruma Serisinin beşinci bölümünde konuğumuz Prof. Dr. Öner Demirel. ‘Ülke Peyzajı Koruma Boyutu ve Planlama’ adlı semineri Arkeomedya youtube kanalından izleyebilirsiniz.

Bu seminerde; koruma kavramının, yapı ölçeğinde korumadan tarihi kültürel peyzajın korunmasına doğru geçirdiği evrim, farklı ülkelerden örnekler ile tartışılmıştır. Yasaların koruma üzerindeki rolleri, uygulamadaki karşılıkları tartışılmıştır.

Ülkemizden ve dünyadan koruma anlamında hizmet veren kurum ve kuruluşlar ve bu alanda atılan adımlara dair epey örnek bulabileceğiniz bu seminerde; biyolojik çeşitliliğin korunması adına düzenlenen ekolojik koridorlardan, biyosfer rezerv alanlarına kadar birçok konuda fikir sahibi olabilirsiniz. Bunların yanı sıra, ülkemizde hayata geçirilmekte olan uzun dönemli gelişme planına dair detayları bulabilir, doğal ve kültürel mirası koruma anlamındaki tutumu inceleme şansı bulabilirsiniz.

Türkiye’nin sahip olduğu doğal ve kültürel zenginliğin altının çizildiği soru cevap bölümünde, bu zenginliklerin korunması adına neler yapılabileceği, bu bağlamda kurum ve kuruluşlara ve en önemlisi halka düşen sorumluluklar masaya yatırıldı.

Prof.Dr.Öner Demirel’e katkılarından ve Arkeomedya youtube kanalının Koruma Seminerlerine konuk olduğundan dolayı teşekkür ederiz.

Yazan: Bedel Esma Emre 

In the fifth episode of the Conservation series arranged by LAGS R.G and Arkeomedya collaboration, our guest is Prof. Dr. Öner Demirel. You can watch the seminar titled ‘Country Landscape Conservation and Planning’ on the Arkeomedya youtube channel.

In this seminar, the evolution of the concept of conservation from building-scale conservation to the preservation of the historical-cultural landscape has been discussed with examples from different countries. The role of regulations on conservation and their equivalents in practice are discussed.

This seminar, in which you can find many examples of institutions and organizations serving in the sense of conservation from our country and the world and of the steps taken in this field; you can have an idea on many issues from ecological corridors organized for preserving biological diversity to biosphere reserve areas. In addition to these, you can find the details of the long-term development plan being implemented in our country and have the chance to examine the approach in terms of preserving natural and cultural heritage.

In the question-answer section, where the natural and cultural riches of Turkey is underlined, what can be done to preserve these riches and what are the responsibilities of institutions and organizations and especially of the community discussed in detail.

Thanks to Prof.Dr. Öner Demirel for his contributions and being a guest to the Arkeomedya youtube channel within the scope of Conversation Seminars.

Çeviri: Umut Emre

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s