Kent Belleği Oluşturmaya Temel Bir Katkı: Kentsel Arkeolojik Alanlarda Koruma ve Toplumla Buluşma

LAGS R.G ve ArkeoMedya işbirliği ile hazırlanan Koruma Serisi’nin ilk semineri Doç. Dr. Zeynep Eres ile başlıyor. “Kent Belleği Oluşturmaya Temel Bir Katkı: Kentsel Arkeolojik Alanlarda Koruma ve Toplumla Buluşma” başlıklı semineri ArkeoMedya Youtube kanalından izleyebilirsiniz. 

The first seminar of the ‘Conservation Series’ arranged by LAGS R.G and Arkeomedya collaboration begins with Assoc.Prof.Dr.Zeynep Eres from Istanbul Technical University. You can watch the seminar titled ‘ A Fundamental Contribution to Create Urban Memory: (Preservation and Meeting with the Community in Urban Archaeological Sites) on the Arkeomedya youtube channel.

Bu seminerde, “tarihi kent nedir? tarihi kentin kimliği nasıl tanımlanır?’ gibi sorular Türkiye ve dünyadan örneklerle cevaplanıyor. Kültürel mirası korumada dün ve bugünün uygulamaları masaya yatırılıyor. Arkeolojik bulgu ve kalıntıların kent mimarisindeki etkileri yerelde ve evrensel ölçekte ele alınıyor. İtalya’da Roma, Slovenya’da Ljubljiana, İskoçya’da Edinburgh, Bulgaristan’da Plovdiv, Almanya’da Cottbus gibi kentlerden tarihi koruma anlamında uygulamalar örnek gösterilerek Türkiye için alternatif yöntemlerin neler olabileceği tartışmaya açılıyor. 

Koruma kavramının dünden bugüne göstermiş olduğu gelişim, tarihi kültürel peyzaj kavramı ile kentsel mekânın tasarlanmasını beraberinde getirmiştir. Söz konusu seminerde, ülkemizden farklı kentlerdeki arkeolojik kalıntıların ele alınış biçimleri örneklenmiş olup, bu alanların güncel koruma yaklaşımı ile kıyaslanabilmesinin önü açılmıştır. Bir kentin tarihinin, kültürel dolgu  tabakalarının bilinmesi ve araştırılması halinde kentsel mekân kurgusunun yerinde koruma yaklaşımı ile ele alınmasının önemi ortaya konulmuştur. Bu yaklaşım kentsel mekânda insan ile kültürün karşılaşmasını sağlaması ile koruma bilincinin oluşmasını da destekleyen yapısı ile dikkat çekmektedir. Tam bu noktada seminerin başlığında da belirtilmiş olan “Kentsel Arkeolojik Alanlarda Koruma ve Toplumla Buluşturma” önemi ülkemizden örnekler ve yurt dışındaki uygulamalar ile kıyaslanabilecek bir zemine kavuşmuştur.

Seminerin sonunda izleyicilerin görüş ve düşüncelerini almak için soru-cevap bölümü kurgulanmış olup, bu bölümde kentin arkeolojik kültür tabakalarının bir veritabanına aktarılmasının önemi vurgulanmıştır. Kentsel arkeolojik dolgu tabakalarının yerlerinin bilinmesi, bu alanlar özelinde yapılacak araştırmaların geliştirilmesinin yanı sıra arkeolojik katmanların kentsel mekânın parçası haline gelmesini de sağlayacağı vurgusu ile tamamlanmıştır.

Koruma seminerleri kapsamında ArkeoMedya Youtube kanalına konuk olan Doç. Dr. Zeynep Eres’e teşekkür ederiz.

Yazan: Bedel Esma Emre

In this seminar, questions such as ‘What is an historical city? How to identify an historical city?’ are answered with examples from around the world. Old and new practices in the means of preserving cultural heritage are discussed in detail. The effects of archeological findings and ruins on the architecture and planning of the cities viewed in the local and global scope. Considering the practices from Rome in Italy, Ljubljana in Slovenia, Edinburgh in Scotland, Plovdiv in Bulgaria, Cottbus in Germany aims to find alternative ways for Turkish cities.

The Progress in the concept of conservation leads to designing urban spaces with the concept of historical-cultural landscaping. In this seminar, exemplifications of how archeological ruins dealt with within the cities of Turkey, pave the way for comparing them with the current technics. Drawing attention to the research and acknowledgment of cities’ history and underground cultural heritage to emphasize the importance of urban space construction considering the ‘conservation in the site’ approach which leads people to confront the culture in the urban space and raise awareness of conservation. Accordingly, the significance of “Preservation and Meeting with the Community in Urban Archaeological Sites” provides a basis for comparing with the examples from Turkey and practices from abroad as pointed out in the title.

At the end of the seminar, there is a question-answer section that includes the opinions and thoughts of viewers.  In this section, the importance of the transfer of the data to a database about archeological culture has been emphasized. In addition to the development of research in these areas, the knowledge of the location of urban archaeological core layers has been completed with the emphasis that archaeological layers will also be a part of the urban areas. Thanks to Assoc. Prof. Dr. Zeynep Eres for being a guest to Arkeomedya Youtube channel within the scope of Conservation Seminars.

Translated : Umut Emre

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s