Arkeolojide Kuram Ne İşe Yarar?

Doç. Dr. Çiler ÇİLİNGİROĞLU ”Arkeolojide Kuram Ne İşe Yarar? üzerine olan konuşmasını, 23 Mayıs 2020’de ArkeoMedya YouTube kanalımızda gerçekleştirdik.

Yayını kaçıranlar ArkeoMedya YouTube kanalından seyredebilirler.

“Türkiye arkeolojisinde tümevarımcı pozitivist bakışın mirası olarak, ancak tüm veriler topladığımızda insanlık tarihinin aydınlatılabileceğine inanılır. Dahası, arkeolojik bulgunun bize konuşan arkeolojik kanıtlardan çıkacağı gibi naif bir inanç, yorumlama ve değer sosyal bilimlerle etkileşimi peşinen kesen inatçı ve dediğim dedik bir akademik ortam yaratır. Ne var ki, tüm verileri toplamak gibi ütopik bir ülkü tabii ki hiç bir zaman mümkün olmamaktadır. Bu nedenle genelin bilgisine ulaşmak hiç bir zaman mümkün değildir. 19. yüzyıl tarihçiliğinde gördüğümüz gibi, Türkiye arkeolojisinde pozitivist anlayışın ilk aşamasına sonsuza kadar takılmış bir şekilde yol alınmaktadır.

Çilingiroğlu, Ç (2015). “Collingwood’un İzinde Türkiye Arkeolojisinde Malûmatçılık ve Pozitivizm Üzerine.” Modus Operandi. İlişkisel Sosyal Bilimler Dergisi 2: 40-64.

https://www.academia.edu/16841375/2015_Collingwoodun_%C4%B0zinde_T%C3%BCrkiye_Arkeolojisinde_Mal%C3%BBmat%C3%A7%C4%B1l%C4%B1k_ve_Pozitivizm_%C3%9Czerine_Modus_Operandi_%C4%B0li%C5%9Fkisel_Sosyal_Bilimler_Dergisi_2_40_64

Reklam