Bir Savaş Alanı Arkeolojisi “Malazgirt Savaşı”

Prof. Dr. Adnan ÇEVİK ile “Bir Savaş Alanı Arkeolojisi: “MALAZGİRT SAVAŞI” üzerine olan konuşmasını, 22 Aralık Salı günü Saat: 21.00’da ArkeoMedya YouTube kanalımızda gerçekleştirdik.

Yaynı kaçıranlar ArkeoMedya YouTube kanalından seyredebilirler.

Malazgirt Meydan Muharabesi, bugüne kadar yerli ve yabancı pek çok araştırmaya konu edilmiş olmakla birlikte hala tartışmaya açık değerlendirmeler ve aydınlatılmayı bekleyen sorular içermeye de devam etmektedir (Prof. Dr. Adnan Çevik).

Avrupa’da tüm meydan muharebeleri alanlarında arkeolojik araştırmalar yapılmasına karşılık Malazgirt Savaşı ile ilgili bugüne kadar arkeolojik bir araştırma günümüze kadar yapılmamıştı. Sultan Alp Arslan komutasındaki Selçuklu ordusu ile BİZANS İmparatoru Romanos Diogenes (Romen Diyojen) ile arasında 26 Ağustos 1071’de başlayan ve Selçukluların zaferiyle sonuçlanan Malazgirt Meydan Muharebesi’nin yapıldığı alan, 17 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla 43’üncü Milli Park olarak ilan edilmesinin ardından, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adnan Çevik’in yürütücülüğünde, Malazgirt Meydan Savaşı Yüzey Araştırması Projesi başlatılmıştır. Muş Alparsalan Üniversitesi, Marmara, Ege, Ankara, İstanbul Medeniyet, Konya Necmettin Erbakan, Hacettepe, Ankara, Abant İzzet Baysal, İsparta Süleyman Demirel, Erzincan Binali Yıldırım gibi üniversitelerinden çeşitli uzmanların katılımıyla geniş kapsamlı bir proje olan Malazgirt Meydan Savaşı Yüzey Araştırması ile ilgili tüm bilgilere ArkeoMedya YouTube kanalımızda 22.12.2020 tarihinde yapmış olduğumuz, Bir Savaş Alanı Arkeolojisi: “MALAZGİRT SAVAŞI” adlı yayınımızı seyrederek ulaşabilirsiniz.

İyi seyirler dileriz.

Reklam